Backlink Sorgulama

Google’da bilindiği üzere “link:siteniz.com” şeklinde arama yapıldığında backlinkleriniz görüntülenebilmektedir. Ancak Google, Microsoft ve Yahoo gibi dişli rakiplerinin Backlink algoritmalarını çözerek Google’a karşı daha da güçlenmemeleri için tüm backlinkleri asla göstermez. 

  Google, algoritmik olarak çözülmeye çalışılırken, elde edilen en güzel verilerden biri de backlinktir. Backlink, sitenizin ne denli geniş bilinirliğe sahip olduğuna dair Google’a tüyolar verir. Bu tüyoları değerlendiren Google, botlarının algoritmalarında bulunan sıralama puanına sahip tüm değerlerle birlikte backlinkleri değerlendirir. Sahte backlink ya da hacklink ise anti SEO çalışmalarında kullanılan rakiplerin sıra kaybına neden olan zararlı çalışmalardır. Bunlardan korunmak adına Webmaster Tools kullanılabilmektedir. Gelen linklerin reddi, kullanıcı opsiyonundadır. Hacklink kavramı, backlinklerin cebren ve hile ile elde edilmesi durumunda Google’ın değerlendirmelerinden biridir. Bu tarz linklemelerin yapılması Google ve diğer arama motorlarının optimizasyon süreçlerinde olumsuz etkileşimlere neden olacaktır.

  Ücretli olarak satın alınan backlinklerin, kalıcılığı oldukça fazla önem arz etmektedir. Alınan backlinklerin, belirli bir zaman diliminde Google tarafından tanınıp, ardından kaybolması durumlarında siteye de olumsuz etkileri baş gösterecektir.

  Temel mantık olarak, sitelerin, sizin sitenize link vermesi, Google’ın sitenizin kaliteli olduğuna dair izlenimler edinmesine ve sizi iyi bir sıralamaya getirmesine neden olacaktır.

  Backlink, sitenizin itibarıdır demek yanlış bir tabir olmayacaktır. Ancak arama motoru optimizasyonu işlemleri sadece backlinkten ibaret değildir. Bilinçsiz bir şekilde backlink alımı, sitenin yükselmesinden ziyade sıralama kaybetmesine neden olacaktır.

  Pagerank kavramı ile ortak paydada ve paralel olarak ilerleyen backlink kavramı, birbirini etkileyen iki ana unsurdur. SEO çalışmalarının olmazsa olmazlarından olan bu iki kavram, yanlış kullanıldığında, sitenizin Google için tamamen çöp olabileceğini unutmamalı, Google cezalarından birine yakalanmamak için uzman desteği almalısınız.

  • Google cezanız mı var? NEDEN MEKJOY? HEMEN İNCELEYİN!

  Google botlarının cezalarından birine mi yakalandınız? Mekjoy SEO profesyonel çözümleri ile 20 kişilik uzman kadronun tecrübelerinden faydalanın. Google cezalarının çözümü ile ilgili sıra dışı yöntemlerimiz ile kalıcı etki bırakıyoruz.

  Mekjoy SEO Araçları arasında bulunan Backlink Sorgulama aracı ile sitenizin sahip olduğu, SEO için en önemli ölçütlerden biri olan backlinklerinizin analizini yapabilirsiniz.